Ako pestovať avokádo doma Pravidlo správne sadiť avokádové stromy

Ide o bežnú mylnú predstavu, pretože semená avokáda, vrátane odrôd Hass, Walden, Hall alebo Monroe, nerastú rovnakým spôsobom ako ich „príbuzní“. Vysvetlenie je jednoduché a súvisí s genetickou zložitosťou tohto ovocia.

Genetická zložitosť avokáda

Avokádové stromy sú geneticky odlišné a nerastú podľa semien. Znamená to, že semená z konkrétnej odrody avokáda nemusia nevyhnutne produkovať rovnaký typ avokáda. Napríklad zasadenie semena z lahodnej broskyne bude mať za následok strom, ktorý vytvorí podobné broskyne.

Limetka a grapefruit sú ďalšími príkladmi ovocia, ktoré sa verne reprodukuje zo semien.

Naopak, v prípade avokáda potomstvo zasadeného semena vyprodukuje strom, ktorý prinesie ovocie odlišné od jeho rodiča. Je to hra genetiky – väčšina avokáda vypestovaných zo semien chutí úplne inak a dokonca horšie ako ovocie, z ktorého pochádzajú.

Táto nepredvídateľnosť je podobná tomu, ako jablkové semená môžu produkovať jablká s nejedlým ovocím, podľa farmára, ktorého cituje Upworthy.

Chov je genetická lotéria

Cesta avokáda od semena k plodu je zložitá, ovplyvnená genetickou rozmanitosťou. Tento proces je ako genetická lotéria, pravdepodobnosť reprodukcie presného ovocia avokáda je neuveriteľne malá.

V prípade avokáda je pravdepodobnosť prekvapivo nízka, pretože iba jeden z desiatich tisíc stromov pestovaných zo semien produkuje chutné ovocie.

Táto vzácnosť vlastností viedla k špecifickému pomenovaniu a patentovaniu úspešných odrôd, ako je Hass, výnimočný objav Rudolpha Hassa. Jeho objav, ktorý vznikol náhodou v dôsledku neúspešného pokusu o štepenie, viedol k vytvoreniu typu avokáda Hass, ktoré sa stalo základom na svetovom trhu s avokádom.

Úloha štepenia pri pestovaní avokáda

Aby sa predišlo nepredvídateľnosti avokáda pestovaného v semienkach, používa sa štepenie. Vrúbľovanie zahŕňa spojenie vetvy zo stromu s požadovanými ovocnými vlastnosťami (vrúbeľ) ku stromu vypestovanému zo semena (vrúbeľ). Táto technika zaisťuje rozmnožovanie špecifickej odrody avokáda, ako je Hass, klonovaním schopností stromu vytvárať ovocie.

Vrúbľovaním sa dá vyrobiť strom, ktorý produkuje avokádo identické v chuti a kvalite s požadovanou odrodou, čím sa obíde genetická ruleta rastu semien. Táto metóda je základným kameňom pestovania vysokokvalitného avokáda v komerčných a osobných sadoch.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Dreamstime

Fascinujúci svet vôní

Predstavte si avokádový strom, ktorý produkuje ovocie, ktoré chutí ako kolky alebo karamel; toto sú prekvapivé možnosti vo svete genetiky avokáda. Prostredníctvom krížového opelenia a genetického miešania sa môže objaviť množstvo neočakávaných chutí.

Aj keď je šanca získať perfektnú zmes, ako je arašidové maslo s čokoládovou príchuťou a avokádo, malá, zdôrazňuje fascinujúcu rozmanitosť a potenciál genetiky avokáda.

Historické pozadie pestovania avokáda

Pestovanie avokáda má dlhú historickú minulosť, ktorá sa prelína s históriou a vývojom rôznych civilizácií, najmä tých zo Strednej a Južnej Ameriky.

História avokáda sa začala pred tisíckami rokov v regióne, ktorý je dnes známy ako Mexiko, kde ho Aztékovia a Mayovia uctievali nielen ako zdroj potravy, ale aj pre jeho symbolický význam.

Nazvali to „ahuacatl“, čo Španieli neskôr preložili na „aguacate“ a nakoniec sa v angličtine premenovali na „avokádo“. Títo prví pestovatelia selektívne šľachtili avokádo, čo je postup, ktorý postupne transformoval ovocie z malých, vláknitých, vodnatých verzií na väčšie, krémovejšie plody, ktoré poznáme dnes.

Dobytie Ameriky v 16. storočí viedlo k zavedeniu avokáda do Európy a neskôr aj do zvyšku sveta. Španielski prieskumníci a kolonisti, fascinovaní jedinečnou chuťou a textúrou ovocia, ho priniesli späť do Európy, čím položili základy jeho globálnej cesty.

Rating
( No ratings yet )
Užitočné tipy pre každodenný život