Generácia náchylnejšia na rakovinu. Nebezpečenstvo pre ľudí narodených v rokoch 1965-1980

Ľudia narodení v rokoch 1965 až 1980, známi ako generácia X, majú podľa nedávnych štúdií väčšiu pravdepodobnosť vzniku rôznych foriem rakoviny v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami. Existujú však dobré správy týkajúce sa včasnej detekcie a liečby týchto stavov.

Generácia X, náchylnejšia na rôzne formy rakoviny

Štúdie poukazujú na zvýšený výskyt rakoviny u ľudí mladších ako 50 rokov, pričom v rôznych krajinách je zaznamenaný stále väčší počet prípadov. Štúdia publikovaná v JAMA Network Open americkými epidemiológmi z National Cancer Institute v Rockville, Maryland, analyzovala údaje zozbierané od 3,8 milióna ľudí s diagnostikovanou rakovinou.

Výsledky ukázali, že výskyt rakoviny je vyšší u tých, ktorí sa narodili v generácii X v porovnaní s ich predchodcami, uvádza Adevărul.

Ženy z generácie X majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku štítnej žľazy, obličiek, hrubého čreva a konečníka, maternice, pankreasu, vaječníkov, non-Hodgkinovho lymfómu a leukémie ako baby boomers. Naopak, riziko vzniku rakoviny pľúc a krčka maternice je nižšie.

U mužov rovnakej generácie sa zvyšuje výskyt rakoviny štítnej žľazy, obličiek, prostaty, hrubého čreva a konečníka, zatiaľ čo výskyt rakoviny pľúc, pečene, žlčníka a non-Hodgkinovho lymfómu klesá.

Vysvetlenia zvýšeného výskytu rakoviny

Lekári naznačujú, že predčasné starnutie môže vysvetliť nárast výskytu rakoviny u generácie X a tento trend môže pokračovať aj pre generácie narodené po roku 1980. K nárastu prípadov rakoviny tiež prispieva všeobecné starnutie populácie, keďže tieto ochorenia sú bežnejšie. po 65. roku života.

Znečistenie ovzdušia je zodpovedné za približne 5 % rakoviny, pričom čísla môžu dosiahnuť až 10 % vo vysoko obývaných oblastiach. Moderný životný štýl, vrátane nadmernej konzumácie spracovaných potravín a rastlinných produktov ošetrených pesticídmi, prispieva k zvýšenému riziku rakoviny. Medzi ďalšie faktory patrí stres, online život a nedostatok tradičnej socializácie.

Dobrou správou je, že došlo k pokroku v detekcii a liečbe

Doktor Marius Căprar zdôrazňuje, že vďaka pokrokom v cielenej liečbe sa novotvar už v Amerike nepovažuje za smrteľnú chorobu. Sú priamo zamerané na rakovinové bunky, čo pacientom umožňuje spoločensko-profesionálnu reintegráciu.

Tiež existujú pokroky v skríningových metódach, ktoré umožňujú odhaliť rakovinu v skorých štádiách, keď je liečba účinnejšia.

„Máme medicínske skríningové metódy, pri ktorých dokážeme odhaliť rakovinu od skorého štádia, od štádia, kedy sa dá oveľa ľahšie liečiť, aby sa nedostal do štádia onkologickej operácie a niekedy ani chemoterapie,“ povedal lekár. uviedol.

Zdravotné zotavenie pacientov s rakovinou je v Rumunsku nedostatočným segmentom. Doktor Căprar upozorňuje, že liečení pacienti často zostávajú s polyneuropatiou a psychosomatickými problémami.

V Rumunsku neexistujú oddelenia špecializované na onkologickú rehabilitáciu, ani v štátnom, ani v súkromnom systéme.

„Problém je, že všetci, takmer všetci, ostávajú po cytostatikách s problémami polyneuropatie, psychosomatické problémy, dokonca aj niektoré veľmi vážne psychické prvky. Ich obnova si vyžaduje multidisciplinárny prístup a ten sa tu vôbec nerozvinul. V Rumunsku dokonca neexistuje ani sekcia s profilom onkologickej rehabilitácie. Ani v štátnom, ani v súkromnom systéme“, upozorňuje Dr. Căprar.

Rating
( No ratings yet )
Užitočné tipy pre každodenný život