Kedy vlastne raňajkovať?

Zbežné vyhľadávanie na Google veľmi nepomôže. Jedno miesto označuje určitý časový úsek (medzi 7:00 a 8:00), zatiaľ čo iné ho určuje do hodiny po prebudení.

Existujú dôkazy, že vyvážené raňajky poskytujú ráno veľkú dávku energie, zlepšujú metabolizmus, hladinu cukru v krvi, náladu a koncentráciu.

Koniec koncov, jedlo je druh paliva, takže si to predstavte ako nalievanie plynu do nádrže.

Kedy by sme však mali ráno jesť? Ako dlho potom, čo sme sa zobudili?

Podľa bývalej atlétky Rhian Stephenson, odborníčky na výživu, neexistuje žiadna konkrétna denná doba na raňajky.

Základné pravidlo – 12 hodín po večeri

„Pravidlom je nechať aspoň 12 hodín medzi večerou a raňajkami nasledujúci deň,“ hovorí. „Takže ak ste skončili večeru o 19:30, musíte počkať do 7:30, kým sa naraňajkujete,“ vysvetľuje podľa Glamour.

Na načasovanie raňajok týmto spôsobom existuje dobrý vedecký argument. Všetci máme telesné hodiny, známe ako cirkadiánny rytmus, ktoré udržiavajú 24-hodinový cyklus.

V našom tráviacom trakte (črevnom mikrobióme) máme tiež bilióny baktérií, ktoré tiež sledujú cirkadiánny rytmus. Rovnako ako kožné bunky a telo prejdú do režimu opravy, keď spíte, takže je dôležité „poskytnúť mikrobiómu dostatok času na odpočinok a opravu,“ hovorí Rhian.

Dôvod? Ľudské črevo má úžasný samočistiaci mechanizmus, „ale musíme nejesť, aby sa to stalo,“ hovorí.

Všetko, čo potrebujete vedieť, je, že dlhší interval medzi jedlami môže priniesť lepšie výsledky, pokiaľ ide o zdravie čriev a zrýchlenie metabolizmu.

Tipy na zdravé raňajky

Ale to, čo jete, je rovnako dôležité, ako keď raňajkujete.

„Je nevyhnutné mať kvalitné raňajky bohaté na bielkoviny, vlákninu a fytonutrienty,“ hovorí Rhian. „Pomôže regulovať hladinu cukru v krvi, energiu a stravovacie návyky počas dňa,“ zdôrazňuje.

V skutočnosti sa ukázalo, že konzumácia dostatočného množstva bielkovín na začiatku dňa znižuje nočný hlad, poznamenáva. Nehovoriac o tom, že bielkoviny sa skladajú z aminokyselín, ktoré telo potrebuje na stavbu a opravu svalov, kostí a kožných buniek.

Ešte dôležitejšie: vyhnite sa sladkým raňajkám. Šišky, pečivo a niektoré cereálie spôsobia, že vaša hladina cukru v krvi prudko stúpne a o niekoľko hodín neskôr sa znova zrúti, takže budete omámení,

Nápady na zdravé raňajky

Majte rýchle a jednoduché proteínové riešenia, „ako tofu, vajcia a dokonca aj rybie konzervy,“ hovorí Rhian.

Zaraďte potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako je celozrnný chlieb alebo ovsené vločky.

Avokádo je bohaté na mononenasýtené mastné kyseliny prospešné pre srdce.

Prečo by ste nemali vynechať raňajky

Kalórie sú spôsob merania množstva energie, ktorú vaše telo získa z jedla, ktoré jete. Neustále vynechávanie raňajok v podstate znamená, že skonzumujete menej kalórií, ako vaše telo potrebuje, najmä potom, čo ste celú noc nič nejedli.

To zase môže „spomaliť váš metabolizmus, zvýšiť stres a znížiť imunitu,“ hovorí Rhian. Skrátka „to pre vás jednoducho nebude dobré“.

Keď ste celé hodiny nejedli, vaše telo produkuje aj vyššie množstvo „hormónov hladu“, vrátane ghrelínu.

„Taktiež vynechanie raňajok a následný obed s vysokým obsahom sacharidov môže byť škodlivé pre energiu a metabolizmus. Ak to vyskúšate, určite sa zamerajte na hydratáciu a elektrolyty. Skúste si do vody pridať trochu morskej soli a citrónu, prípadne použite elektrolytické prášky,“ radí Rhian.

Rating
( No ratings yet )
Užitočné tipy pre každodenný život