Kto by sa mal vyhýbať konzumácii jahňacích drobov? Mihaela Bilic: Existuje riziko akumulácie

Jahňacie stehno je pre Rumunov na Veľkú noc povinnosťou

Jahňacie stehno je bezpochyby jedným z najobľúbenejších potravinárskych výrobkov medzi Rumunmi počas Veľkej noci.

Lekárka Mihaela Bilic vysvetlila, aké výhody konzumácia tohto produktu prináša, ale aj aké problémy môžu nastať, ak sa jahňacie držky na stole vyskytujú príliš často.

Hovorí, že jahňacie držky sa pripravujú z orgánov so zvýšenou nutričnou hodnotou. Žiaľ, v niektorých krajinách sa ani nejedia, no Rumuni ich vedia oceniť v ich skutočnej hodnote.

„Jahňacia pečeň, tradičné jedlo k veľkonočnému jedlu, akýsi mäsový koláč, z jahňacích orgánov a veľa zeleniny. Pečeň a pečienky, mozog, obličky, srdce a obličky, slezina sú orgány so zvýšenou nutričnou hodnotou.

Považujeme ich za druhotriedne mäso, v niektorých krajinách sa ani nejedia, ale som rád, že si ich tu vážia. Jahňacie stehno slúži ako svedectvo“, vysvetľuje Mihaela Bilic.

Výhody a nevýhody pri konzumácii jahňacích drobov

Ďalej Mihaela Bilic vysvetlila, že orgány, z ktorých sa vyrába jahňacia stopka, sú cenovo dostupné a majú vysoký obsah bielkovín a málo tuku, menej ako 5 %.

Okrem toho sú bohaté na vitamíny A a D, v skupine vitamínov B, zinok a selén.

Hovorila však aj o nevýhodách, akými sú prítomnosť cholesterolu v pečeni a mozgu, kyselina močová v obličkách, ale aj možné stopy toxínov a antibiotík.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Facebook, Mihaela Bilic

„Aké výhody majú orgány? Sú cenovo dostupné, majú vysoký obsah bielkovín a málo tuku, menej ako 5 %, sú bohaté na vitamíny A a D, všetky vitamíny skupiny B, zinok a selén.

Nevýhody? Máme veľa cholesterolu v pečeni a mozgu, veľa kyseliny močovej v obličkách plus možné stopy toxínov a antibiotík. So 100 gramami pečene pokryjeme 50% dennej potreby železa a až 300% vitamínu B, má príjem vitamínu A 15-30x vyšší ako je denná odporúčaná plocha, to všetko len 135 kalórií a 4 gramy tuku“, zdôraznil odborník na výživu.

Aké problémy môžu nastať u tehotných žien?

Drob je diétny produkt, výživný a sýty. 1-2 plátky zveriny so zeleným šalátom alebo inou zeleninou sú chutné jedlo, ktoré sa odporúča tým, ktorí chcú schudnúť.

Konzumácia pečene, ktorá je prítomná v jahňacom zadku, sa však neodporúča v nadmernej miere, upozorňuje Mihaela Bilic. Existuje tiež riziko akumulácie vitamínu A, čo môže viesť k chronickej hepatitíde alebo problémom v prípade tehotných žien, hovorí.

„Neodporúča sa nadmerná konzumácia pečene pre vysoký príjem cholesterolu 300 miligramov na sto gramov. Existuje tiež riziko akumulácie vitamínu A, čo môže viesť k chronickej hepatitíde.

A tehotným ženám treba obmedziť konzumáciu maximálne raz týždenne. Príliš veľa vitamínu A zvyšuje riziko vrodených chýb.

Mozog je šampión v cholesterole: 2 000 miligramov na sto gramov a má veľa purínov, ktoré zvyšujú riziko dny. Obličky obsahujú menej ako 4 % tuku, ale obsahujú veľa cholesterolu a kyseliny močovej. Srdce je orgán s najmenším množstvom tuku.

Drobul je diétne jedlo založené na varených orgánoch, vajciach a množstve zeleniny, všetko varené v rúre. Tento výživný a sýty koláč môže byť vyrobený z jahňacieho alebo z kuracieho, hovädzieho alebo bravčového mäsa alebo orgánov.

Jeden alebo dva plátky jelenice spolu s poriadnou porciou zeleného šalátu či inej zeleniny sú lahodným jedlom, ktoré sa odporúča aj pri odtučňovacej kúre. Sme sýti a priberanie nehrozí. Mrzí nás len to, že droby nemôžeme jesť celý rok,“ dodala Mihaela Bilic.

Rating
( No ratings yet )
Užitočné tipy pre každodenný život