Nebezpečenstvo v domoch Rumunov. Každý, kto začína s veľkonočným upratovaním, sa musí riadiť pravidlom

Čistiace prostriedky môžu byť nebezpečné! Veľká noc sa blíži a odborníci bijú na poplach ohľadom rizík spojených s jarným upratovaním.

Pri nepozornosti pri kombinovaní čistiacich prostriedkov podľa lekárskych špecialistov existuje riziko potreby lekárskej starostlivosti.

Čistiace prostriedky, skutočné chemické bomby

Lekári nás varujú, že vdychovanie toxických výparov môže mať vážne následky. Podľa nich môže viesť až k hospitalizácii.

Čistiace prostriedky môžu napríklad uvoľňovať stovky nebezpečných chemikálií vrátane škodlivých prchavých organických zlúčenín.

Nedávna štúdia odhalila prítomnosť 530 takýchto zlúčenín v 28 čistiacich prostriedkoch a dvoch osviežovačoch vzduchu.

Navyše je mimoriadne nebezpečné miešať čistiace prostriedky s odstraňovačom vodného kameňa alebo chlórom, zdôrazňujú odborníci. Akákoľvek kombinácia produktov obsahujúcich viacero látok môže vyvolať chemické reakcie.

Vdýchnutie týchto chemikálií môže viesť k otravám, stavom pľúc, podráždeniu očí, nosa a hrdla, kože, dýchacím ťažkostiam. Môže tiež ovplyvniť nervový systém a orgány, čím sa zvyšuje riziko rakoviny.

Riziká môžu predstavovať aj vonné sviečky alebo vonné tyčinky. Je to aj preto, že v nadbytku používame čistiace prostriedky aj osviežovače vzduchu, ktoré môžu znečistiť vzduch v domácnosti.

Čistiace prostriedky / Zdroj: Dreamstime

Počas čistenia musíme neustále vetrať

Čistiace prostriedky môžu byť nebezpečné! Počas upratovania sa odporúča neustále vetrať miestnosti, kontrolovať vlhkosť a pridávať do miestností zelené rastliny na prečistenie vzduchu.

Otvorením okien a zabezpečením dostatočného vetrania máme schopnosť odstraňovať toxické plyny. Je to tiež možnosť rozhodnúť sa pre prírodné produkty na čistenie domácnosti, najmä ak máme alergickú citlivosť.

„Najčastejšie sme v posledných rokoch hospitalizovali pacientov, ktorí kombinovali odstraňovač vodného kameňa s chlórom. Je to jedna z najbežnejších kombinácií a vytvára odstraňovanie vodného kameňa aj výpary chlóru, pričom obe látky sú potenciálne toxické. Hospitalizoval som aj ľudí, ktorí sa predávkovali takýmito látkami.

Ak použijete 750 mililitrovú alebo 1 litrovú fľašu chlóru v miestnosti súvisiacej s malou kúpeľňou, je zrejmé, že v nej bude množstvo chlórových výparov oveľa vyššie,“ povedal Radu Țincu, odborný lekár z toxikológie na pohotovosti Floreasca. Klinická nemocnica pre Anténu 3 CNN.

Odporúča, aby sme používali „iba schválené čistiace prostriedky, používajte ich v primeranom množstve, nemiešajte ich spolu, pretože sú trochu profilované na každý typ čistenia zvlášť a keď čistíme, miestnosť bohato vetrajte, aby sa táto para eliminovala“.

Rating
( No ratings yet )
Užitočné tipy pre každodenný život