Pravda o stévii. Ako dobrý je ako náhrada cukru?

Aká dobrá je stévia?

Traja z piatich ľudí v USA vo veku nad dva roky však prekračujú lekárske odporúčania, podľa ktorých neskonzumujú viac ako 10 % celkových denných kalórií z pridaných cukrov.

Umelé sladidlá ako stévia sa často ponúkajú ako bezpečnejšie alternatívy.

„Na trhu je veľa sladidiel a väčšina z nich nie je dobrá,“ vysvetľuje Julia Zumpano, dietologička z Cleveland Clinic Center for Human Nutrition. „Je dôležité vedieť, ako môžu ovplyvniť vaše telo,“ hovorí.

Dá sa stévia považovať za dobrú?

Podľa Parade je stévia v najjednoduchšom vyjadrení sladidlo.

„Pochádza z rastliny pôvodom z Južnej Ameriky,“ vysvetľuje lekárka Amanda Sauceda. „Zlúčeniny zodpovedné za sladkosť stévie sú až 200 až 300-krát sladšie ako cukor. Navyše toto sladidlo nemá žiadne kalórie,“ vysvetľuje. „Jeho veľkým lákadlom je, že oslovuje tých, ktorých lákajú ‚umelé‘ sladidlá, pretože stévia sa získava a spracováva z rastliny,“ dodáva Sauceda.

Stéviu väčšinou nájdete v práškovej alebo tekutej forme.

Je stévia bezpečná?

Food & Drug Administration hodnotí stéviu ako „všeobecne uznávanú ako bezpečnú (GRAS).

GRAS znamená, že ľudia môžu pridávať stéviu do produktov, ako je káva alebo pečivo. Za jednu z najbezpečnejších alternatív cukru považujú stéviu aj odborníci z Centra pre vedu vo verejnom záujme.

„Stévia je bezpečná pre deti a tehotné ženy a bolo preukázané, že znižuje hladinu cukru v krvi, krvný tlak, hmotnosť a nevedie k tvorbe dutín,“ hovorí Zumpano.

Hodnotenie FDA nezahŕňa extrakt z celých listov alebo menej spracovaný extrakt zo stévie, pretože tieto odrody stévie nemožno legálne pridávať do produktov v USA.

Stévia však nie je 100% bez rizika.

„Výhoda vyhýbania sa cukru je skutočná,“ hovorí dietológ/výživár Kimberly Gomer. „Všetky umelé sladidlá, teda aj stévia, však majú určité riziká,“ upozorňuje.

Stèvie/ZDROJ FOTOGRAFIÍ: Gastropedia

Je zdravá?

Záleží na tom, koľko stévie konzumujete a prečo.

„Rovnako ako iné nekalorické sladidlá, stévia nespôsobuje rýchle zvýšenie hladiny cukru v krvi,“ hovorí Harbstreet. „To znamená, že to môže byť dobrá voľba pre ľudí s cukrovkou alebo pred cukrovkou.“

Ako môže niečo také sladké nezvýšiť hladinu cukru v krvi?

„Nemôžeme metabolizovať glykozidy v stévii, takže na rozdiel od cukru má stévia nulové kalórie,“ hovorí. „Výhodou stévie je možnosť dať si niečo sladké bez použitia cukru, čo by mohlo pridať kalórie a zvýšiť hladinu cukru v krvi,“ zdôrazňuje.

Prechod na stéviu ako prostriedok na zvládnutie chronických ochorení, ako je cukrovka 2. typu, však nie je riešením.

„Stévia môže byť súčasťou zdravej, vyváženej stravy, ale nemala by tvoriť väčšinu vášho jedálnička,“ hovorí odborníčka na výživu Colette Micko.

„Existuje odporúčaný denný príjem stévie odborníkmi FAO/WHO, a to 0 až 4 miligramy na kilogram telesnej hmotnosti,“ hovorí Sauceda.

Možno však nebudete môcť toľko tolerovať.

„Existuje individuálna odozva na dávku stévie, ako aj iných umelých sladidiel,“ hovorí Sauceda, ktorý navrhuje minimalizovať príjem stévie a zaujať holistický prístup k vašej celkovej strave.

„Stévia nie je hlavnou hrozbou a domorodé obyvateľstvo ju už po stáročia používa v medicíne,“ hovorí Harbstreet.

Stévia môže byť bezpečnou alternatívou, ak sa konzumuje v rámci odporúčaných limitov, hovorí Zumpano.

„Ak uvažujete o pridaní stévie do vašej stravy, je dôležité zhodnotiť prečo a aké výhody dúfate, že dosiahnete.

Rating
( No ratings yet )
Užitočné tipy pre každodenný život