Varovanie pre tých, ktorí sa postia. Toto už nikdy nejedzte: Dokonca aj náboženstvo vie, že to nie je zdravé

Čo nejesť v dňoch pôstu?

Tí, čo pôstia, by sa mali vyhýbať transmastným kyselinám, varuje odborníčka na výživu Mihaela Bilic. Tieto kyseliny sa líšia od tých, ktoré sa prirodzene nachádzajú v živočíšnych tukoch. Predstavujú nebezpečenstvo pre naše zdravie.

Transmastné kyseliny vznikajú pri premene rastlinných olejov z tekutého do tuhého skupenstva. Majú karcinogénny potenciál, preto existuje európska legislatíva, ktorá ich prítomnosť obmedzuje na maximálne 2g na 100g tuku.

Potravinársky priemysel bol nútený opustiť hydrogenáciu rastlinných tukov a upraviť výrobu margarínov. Na trhu je však stále veľa produktov, ktoré obsahujú klasický margarín, pretože je lacnejší.

Trans mastné kyseliny sú prítomné vo všetkých výrobkoch, ktoré obsahujú zmes múky a margarínu, ako sú pekárenské a cukrárske výrobky. Nachádzajú sa aj v omáčkach, polotovaroch, spracovaných potravinách a výrobkoch rýchleho občerstvenia, kde je živočíšny tuk nahradený kokosovým alebo palmovým tukom a margarínom.

Stručne povedané, každý výrobok, ktorý obsahuje rastlinný tuk, pravdepodobne obsahuje aj transmastné kyseliny.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Facebook, Mihaela Bilic

Vyhnite sa margarínu, rastlinnej smotane a rastlinným tukom

Pizza vyrobená z nekvalitnej mozzarelly vyrobenej z rastlinného tuku namiesto mlieka má vysoký obsah transmastných kyselín. Rovnako prípravky obsahujúce zeleninové omáčky a smotanu, pouličné pečivo a väčšina produktov nalačno tieto kyseliny pravdepodobne obsahuje, keďže transmastné kyseliny sa vyskytujú iba vo výrobkoch obsahujúcich rastlinné tuky.

Mihaela Bilic odporúča, aby sme sa vyhýbali margarínu, kokosovému a palmovému tuku.

Tí, ktorí sa postia, by mali jesť zeleninu pripravenú jednoducho, v tradičnom štýle. Namiesto nátierok a pečiva na pôst je lepšie zvoliť zeleninový hrniec.

„Okrem balených potravín, na ktorých by mal byť uvedený obsah transmastných kyselín, nie sú kontrolované ani analyzované potraviny pripravované v reštauráciách a reťazcoch rýchleho občerstvenia. Pizza vyrobená z nekvalitnej mozzarelly vyrobenej z rastlinného tuku namiesto mlieka je plná transmastných kyselín.

Rovnako ako jedlá obsahujúce zeleninové omáčky a smotanu, pečivo z rohu ulice a väčšina pôstnych produktov. Transmastné kyseliny sa totiž objavujú v lepšom prípade len vo výrobkoch s obsahom rastlinných tukov. Vyhnite sa margarínu, kokosovému a palmovému oleju. Čo sa týka oleja, musí sa používať ako taký, v tekutej forme, bez ohľadu na to, či je slnečnicový alebo olivový.

A kto drží pôst, zamerajte sa na zeleninu a strukoviny, na jedlo varené z jednoduchých surovín, ako to robili naši starí rodičia. Radšej hrniec zeleniny, ako nátierky a pôstne pečivo. A nezabúdajte, že je to len 10 dní olejového a vínneho pôstu, aj náboženstvo vie, že prebytočné rastlinné tuky nie sú zdravé,“ napísala na Facebooku.

Rating
( No ratings yet )
Užitočné tipy pre každodenný život